Daylong logo

MERAK ETTİKLERİNİZ

1. Güneşten koruma faktörü (SPF) ne anlama gelir?
Bir güneş koruyucusunun güneşten korunma faktörü ya da SPF'si, bir bireyin güneş yanığı meydana gelmeden güneş altında ne kadar uzun süre kalabileceğinin bir göstergesidir. Eğer cilt güneş koruyucusu olmadan güneşin altında 15 dakika geçirdikten sonra yanacaksa, SPF 15'lik bir güneş koruması bu süreyi 225 dakikaya ya da 3 saat 45 dakikaya uzatacaktır, SPF 25 ise bu süreyi yaklaşık 6 saate çıkarır. Bununla birlikte bu süreler ancak yeterli miktarda (2 mg/cm2) güneş koruyucusu uygulandığında ve düzenli şekilde (yoğun terleme sonrası, suda vakit geçirdikten sonra, kurulanmanın ardından) yeniden uygulama yapıldığında gerçekçilik kazanır.
DİKKAT! Aynı koruma seviyesini devam ettirmek üzere tekrar tekrar uygulama yapılması belirli bir cilt tipinin maksimum güneşe maruz kalım süresini uzatmaz.
2. Ultraviyole filtresi nedir?
AB Kozmetik Maddeler Yönergesi'ne göre ultraviyole filtreleri, UV ışınlarını zayıflatmak ya da ciltten uzak tutmak amacıyla kozmetik ürünlere ilave edilen maddeler ve preparatlardır. Amaç cildi bu ışınların hasar verici etkilerinden korumaktır. UV filtrelerine verilen diğer adlar arasında UV absorbe ediciler ya da ışığa karşı koruyucu filtreler yer alır. Genel olarak bakıldığında, farklı UV filtresi tipleri esas olarak UV ışınlarını yansıtan ve dağıtan mineral (fiziksel, inorganik) maddeler ve ultraviyole radyasyonu (UVA ve UVB aralığı, 290 nm – 400 nm) fotonlarından enerji absorbe eden kimyasal (organik) maddelerdir.
3. UVB filtresi nedir?
UVB filtreleri 290 nm ile yaklaşık 320 nm'lik dalga boyları arasındaki ultraviyole ışınlarını absorbe edebilen maddelerdir.
4. UVA filtresi nedir?
UVA filtreleri 320 nm ile yaklaşık 400 nm'lik uzun dalgalı UVA aralığını absorbe eder.
5. Geniş spektrumlu filtre nedir?
Geniş spektrumlu filtreler hem UVB hem de UVA aralıklarını absorbe edebilen UV filtreleridir. Daylong ürünlerinde geniş spektrumlu Tinosorb®S ve Tinosorb®M filtreleri kullanılmaktadır. Bunlar güçlü, fotostabil UV filtresi sistemleridir.
6. Güneş koruyucuları neden güneşe maruz kalımdan 20 ila 30 dakika önce uygulanmalıdır?
Bir güneş koruyucusunun tam koruma etkisine ulaşabilmesi için cildin en üst tabakaları içine absorbe olması ve buraya “yerleşebilmesi” gerekir. Cilt, güneş koruyucusu uygulanır uygulanmaz UV ışınlarından korunmaya başlasa da ürünün doğru şekilde emilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Gereken zamanı ona vermek UV filtrelerinin eşit şekilde dağılmasını sağlayacaktır.
7. Güneş koruyucularının tekrar uygulanması neden önemlidir?
Yüzme, kurulanma, kumda oynama gibi sebeplerle koruma seviyesi azaldığından güneş koruyucularının yeniden uygulanması önerilir. Bununla birlikte, aynı koruma seviyesini devam ettirmek üzere tekrar tekrar uygulama yapılmasının belirli bir cilt tipinin maksimum güneşe maruz kalım süresini uzatmayacağı unutulmamalıdır.
8. Suya dirençli güneş koruyucusu ne kadar önemlidir?
Suyla temas bazı maddelerin güneşten koruyuculuk etkilerinin büyük bölümünü kaybetmelerine neden olabilir. Bu nedenle, özellikle yüzeceğiniz ya da su sporu yapacağınız zaman suya dirençli ya da ekstra dirençli güneş koruyucuları kullanmanız gerekir.
9. Su UV radyasyonunu geçirir mi?
Su UVB ve UVA ışınlarını absorbe eder. Bununla birlikte, suyun yüzeyinde bulunan UV'nin %50'si bir metre derinlikte tespit edilebilir. Bu da sığ suda dahi güneş yanığının önlenmesi için cildin doğru güneş koruyucularıyla korunmasını önemli bir hale getirmektedir.
10. Bronzlaşmak tehlikeli midir?
Bronzlaşma cildin doğal korunma mekanizmalarından biridir. Az miktarda UV ışını bile melanositleri cildin derin tabakalarında melanin oluşturmak üzere stimüle eder. “Sağlıklı bronzluk” sağlıklı olmakla hiçbir ilgisi olmayan bir trenddir. Söz konusu cilt olduğunda herkes dikkatli davranmalıdır ve buna, güneşe maruz kalmadan önce yeterli miktarda güneş koruyucusu uygulamak da dahildir.
11. Güneş ışığı cildi kurutur mu?
Hiç şüphesiz. Bu nem kaybı yeterli hidrasyon yoluyla telafi edilmelidir. Cildin kendini yenileyebilmesi için nemlendirici bir güneş sonrası losyonu da uygulanmalıdır.
12. UV ışığı saça zarar verir mi?
UV ışığı saçın rengini açar ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Sarı saçlarda istenmeyen bir sararma ortaya çıkabilir. Saçların örtülmesi önerilir.
13. Kumaşlar güneşten korur mu?
Giysiler UV ışınlarına karşı belirli bir seviyede koruma sağlar. Bunun yanında koruma seviyesi materyalle ve işlenme şekliyle (baskılar, boyalar) bağlantılıdır. Örneğin ıslak bir tişört yalnızca 5 seviyesinde bir SPF değerine sahiptir. Bu nedenle, suya dirençli güneş koruyucuları vücudun örtülü kısımlarına da uygulanmalıdır. Spor mağazalarında spor ve eğlence aktivitelerine yönelik UV koruması sağlayan özel fonksiyonel giysiler mevcuttur.
14. Çocuklar için geçerli herhangi bir özel kural var mıdır?
Çocukların cildi güneşe alışık değildir. Ciltleri bir yetişkininkine göre daha incedir ve daha az koruyucu fonksiyona sahiptir. Çocuklar esas olarak gölgede kalmalıdır ve saat 11:00 ile 15:00 arası öğlen güneşinden özellikle kaçınmalıdır. Vücudun koruma altında olmayan bölgelerine güneş koruyucusu uygulanmalıdır. İlk tercih çocuklar için suya karşı dirençli güneş koruyucuları kullanmak olmalıdır çünkü çocuklar genellikle suda oynarlar. Fakat Daylong kids SPF 30 ve 50 suya ekstra dirençli olsa da düzenli olarak, özellikle yüzme, suyla yoğun temas, terleme ve kurulanmanın ardından, yeniden uygulanmaları gerekir. Bununla birlikte birden fazla uygulama yapmak cilt tipi için önerilen maksimum güneşe maruz kalım süresini uzatmaz. Çocuklar aynı zamanda uzun kollu bir gömlek, uzun pantolon, geniş kenarlıklı bir şapka ve yüksek SPF'li bir güneş koruyucusu ile korunmalıdır.
15. Hamile kadınlar güneşte vakit geçirebilir mi?
Evet. Hamile ve emziren kadınlar için genel olarak aynı öneriler geçerlidir. Henüz doğmamış ve yeni doğmuş bebeklerin yabancı maddelere mümkün olduğunca az maruz bırakılması adına güneşin keyfi aşırıya kaçılmadan çıkarılmalıdır. Hamile ve emziren kadınlar güneş radyasyonunun en güçlü olduğu dönemden (11:00 ile 15:00 arası) kaçınmalıdır ve vücutlarını giysilerle, şapkalarla ve gözlüklerle mümkün olduğunca örtmelidir. Bu, güneş koruyucusu kullanımının minimum seviyede tutulmasını sağlar.
16. Lipozomal sistem nedir?
Lipozomal sistem aktif maddelerin derinin stratum korneum tabakasının üst katmanlarında akümüle olmasını sağlar. Böylelikle kimyasal filtrelerin epidermisin yaşayan hücreleri olan melanositler ve bazal hücrelere kadar inmelerini önler. Böylelikle toksikolojik riskler önlenmiş olur. Çocuklarda kimyasal filtre kullanımı riskli olabilir. Lipozomal sistem bu kaygıyı ortadan kaldırır ve kimyasal filtre içeren güneş koruyucularını çocuklar için kullanıma uygun hale getirir.
17. Cildinizi nasıl koruyabilirsiniz?
Güneş altında geçirilen zaman insan ruhu için çok faydalıdır. Ancak cilt, güneş ışınlarını sadece sınırlı miktarlarda tolere edebilir ve dünyada UV ışınları, en yaygın kanser türü olan cilt kanserinin nedenidir! Olumsuz durumlar yaşamadan güneşin keyfini çıkarmak için bazı önemli bilgiler:
  • Mutlaka doğru güneş koruyucusunu kullanın.
  • Yeterli miktarda güneş koruyucusu sürün ve koruyucuyu sürdükten sonra güneşe çıkmadan önce yaklaşık 20 dakika bekleyin.
  • Suda uzun süre geçirdikten sonra koruyucuyu tekrar sürün.
  • Cildin en fazla güneşe maruz kalan bölgelerini korumayı unutmayın. Bu bölgeler, dudaklar, burun, kulaklar ve saç olmayan kafa bölgesidir.
  • Gözlerinizi koruyun – mutlaka güneş gözlüğü takın!
  • Sıkı dokunmuş kumaşlardan oluşan elbise ve şapka kullanın (Ne kadar sıkı olursa o kadar iyidir!).
18. Güneşlendikten sonra ne yapılmalı?
Güneşe uzun süre maruz kalmak cildi kurutur. Bu nedenle, cildin kaybettiği nemi geri kazanması için güneşe maruz kalındıktan sonra cilde bakım yapmak önemlidir. Örneğin; Daylong After Sun Repair, içeriğindeki gliserin, dekspantenol ve E vitamini sayesinde güneşten yıpranmış olan cildinizi besler ve uzun süreli nemlendirme sağlar.
19. Güneşe karşı hassas, alerjik, yağlı ve akneye eğilimli yüzüm için hangi Daylong ürününü önerirsiniz?
Güneşe karşı hassas, alerjik, yağlı ve akneye eğilimli yüzünüz için Daylong Sensitive Face Gel-Fluid SPF 30 ürününü önermekteyiz. Yağ ve emülgatör içermeyen formülasyon sayesinde düşük alerjik potansiyeline sahiptir ve yüksek cilt uyumu sağlar. Yüz kullanımına uygun olduğu gibi makyaj altı baz olarak da kullanılabilir. Daha yüksek koruma isteyenler için ise Daylong Sensitive Face Gel-Cream SPF 50+ ürününü denemelerini öneririz.
20. Cildimizin ulaşılması zor bölgelerine, tüylü deriye kolay uygulanabilir ve spor aktivitelerine uygun bir ürününüz var mı?
Daylong Sensitive Spray SPF 30 tam da bahsettiğiniz ürün. Düşük yoğunluğu sayesinde ve sprey uygulama kolaylığı ile yüz ve vücut kullanımına uygundur. Ulaşılması zor bölgelere tüylü deriye kolay uygulanır. Spor aktivitelere uygundur.
21. Güneşe karşı aşırı hassas, karma ve kuru bir cilt tipine sahibim hangi Daylong ürünü benim için uygundur?
Daylong Extreme SPF 50+ içeriğinde bulunan geniş bantlı güneş filtreleri sayesinde SPF 50+ üzeri koruma sağlar.
22. Ailemde cilt kanseri hikayesi bulunmakta bu nedenle risk altında bulunan cildimi güneşin zararlarına karşı korumam gerekiyor. Bu durumda önerebileceğiniz bir ürün var mı?
Actinica Lotion güneşe çıkmanın risk oluşturduğu özel durumlu ciltler, cilt kanseri ve ailesinde cilt kanseri hikayesi olanlar için etkili ve yüksek seviyede koruma sağlayan tıbbı cihaz kategorisinde yer alan ilk ve tek güneş koruyucusudur. Aktinik Keratoz ve bazı cilt kanserlerinin engellenmesinde (Sküamöz Hücreli Karsinom) etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Hem UVA hem de UVB’ye karşı çok yüksek seviyede önleyici koruma sağlar. Güneş alerjisi, lazer ve dermatolojik işlemler sonrasında kullanıma uygundur. Yüz ve vücut kullanımına uygun olduğu gibi özel pompası ve dozaj tablosu sayesinde kullanma kolaylığı sağlar.
23. Bir yaş altı bebeğim için hangi Daylong ürününü kullanmalıyım?
Bir yaş altı bebekler için güvenilir fiziksel filtrelere sahip olan Daylong Baby Creme SPF 30’u kullanabilirsiniz.
24. Bir yaş üzeri çocuklar için hangi Daylong ürününü kullanmalıyım?
Daylong Kıds Lotion SPF 50 ürününü kullanabilirsiniz. Doz ayarlı pompası ile doğru miktarda kullanım sağlar.
Güneşin gerçek yüzü